AMERICAN CYCLE COMPANY

Firma American Cycle Company na początku XX wieku prowadziła znany w Warszawie skład rowerów i maszyn do szycia. Główny sklep firmowy w roku 1911 został przeniesiony do gmachu Filharmonii z głównym wejściem od strony Jasnej i Sienkiewicza. Narożnik z witrynami i wejściem do składu, nad którym umieszczono szyld przedstawiający Statuę Wolności z rowerem, był nieodłącznym elementem fotografii gmachu Filharmonii.
Założycielem firmy był Edward Szulc. Szulc już w młodości zdradzał ogromne zainteresowanie sportem rowerowym, a co za tym idzie odczuwał brak przemysłu rowerowego w Królestwie Polskim. Swój pobyt w Anglii wykorzystał do zdobycia wiedzy w tej dziedzinie, pracując w fabryce jako robotnik. Anglia stanowiła wstęp do dalszej podróży. W Stanach Zjednoczonych, do których udał się z Wysp Brytyjskich, był również robotnikiem. W amerykańskiej fabryce, Edward Szulc dał się zauważyć też jako wynalazca, co bezpośrednio przyczyniło się do jego awansu. Powracając do Warszawy i korzystając z doświadczenia zdobytego za oceanem, założył firmę American Cycle Company.
Rowery z warszawskiej fabryki zyskały popularności nie tylko na lokalnym rynku. Sklepy firmowe zostały otwarte także w innych miastach Imperium Rosyjskiego. O jakości wytwarzanych rowerów świadczyły nie tylko kwestie techniczne, ale i jakość wykonania. Prasa zauważała, że rowery z warszawskiej fabryki przewyższały zagraniczne. Nie bez znaczenia pozostawał także fakt, iż sklep ulokowany w warszawskim city oferował atrakcyjne ceny i sprzedaż ratalną. Wszystko w dużym stopniu przyczyniało się do wzrostu popularności sportu rowerowego wśród szerokich mas mieszkańców Warszawy.

 

Śmierć Edwarda Szulca, uważanego za jednego z pionierów przemysłu rowerowego w Królestwie, nie przerwała działalności firmy, którą od tego czasu zarządzał brat Edwarda, inż. Henryk Szulc. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w miejscu sklepu w narożniku Filharmonii ulokował się skład innej znanej warszawskiej firmy – Maison Ormonde Kazimierza Lipińskiego, która przez pewien czas była przedstawicielem firmy American Cycle Company.